Jaká rizika skrývá nebankovní hypotéka bez registru?

Není pochyb o tom, že jednou z věcí, po kterých především mladí lidé touží, je mít vlastní bydlení. Dům či byt, kde nemusí platit za to, že jej mohou obývat, a kde nemusí mít strach, že jim nájemce odmítne prodloužit smlouvu.

Avšak je tu také fakt, že ceny nemovitostí nejsou zrovna nejmenší. Běžný člověk, zvláště těsně po škole, který teprve nastoupil do práce, nemá šanci takový obnos zaplatit. Jenže co dělat, pokud se v nabídce objeví perfektní dům či byt?

hypoteka2

V tomto případě je možné vzít si hypotéku, tedy účelovou půjčku, určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je sice fakt, že díky úrokům a nejrůznějším poplatkům zaplatíme nakonec podstatně více, než jsme si půjčili, ale peníze budeme mít hned a nemusíme se bát, že nám onu nemovitost někdo prodá.

Faktem je, že na trhu existuje poměrně velké množství druhů hypotéky. Záleží tedy jen na nás, který si zvolíme. Jedním z dlouhodobě populárních je pak nebankovní hypotéka bez registru. Ta je, jak již název napovídá, poskytována pouze nebankovními společnostmi.

Její zvláštností je to, že zde žadatel není prověřován v seznamu dlužníků. Zde jsou zapsáni lidé, kteří mají či měli nějaký dluh, například nesplacenou půjčku, či jsou pozdě s platbou za energie či internet. Bohužel je zde většina dospělé populace naší republiky, i když je fakt, že mnozí se tam nedostali vlastní vinou.

hypoteka4

Avšak je tento typ hypotéky skutečně vhodný? Nejedná se o nějaký trik na zákazníky? Jaká rizika zde jsou a na co je třeba si dát pozor?

Především je nutné zpozornět, pokud skutečně nějaký dluh v současné době splácíte. Musíte si totiž sami spočítat, zda budete mít po zaplacení všeho dostatek peněz na to, abyste mohli splácet i tuto hypotéku. A to nejen když jde vše dobře, ale i v případě mimořádných výdajů či například o Vánocích.

Nakonec záleží jen na vás. Pokud si však vše dobře promyslíte a řádně před podpisem přečtete smlouvu, pak není čeho se bát.