Šicí stroj

Ovšem i v dnešní době, kdy je výběr veškerého oblečení i jiného textilního zboží v obchodech pestrý, se nám může hodit šicí stroj a nějaké ty krejčovské potřeby v domácnosti mít po ruce. Navíc s dnešními moderními šicími stroji, to je jiné šití než dřív! Jsou to velice šikovní pomocníci a šijí skoro o sami. Mnozí z nás je využijí jen k občasným opravám a úpravám, když je potřeba něco zašít, přišít či založit. Ovšem někomu se šití může stát krásným kreativním koníčkem! Dovede si pak vytvořit hezké originální modely oblečení i doplňků a dekorací do bytu. Jak si takový stroj vybrat? Jak zvolit pro sebe ten pravý? Samozřejmě především podle účelu, ke kterému ho hodláme u nás doma používat.

historický šicí stro

Modely se základními funkcemi

Pokud jsme krejčovskými začátečníky a stroj chceme mít doma opravdu jen po ruce pro případ potřeby, volíme jednodušší verze modelů se základními programy a funkcemi. K našim potřebám takový stroj bohatě postačí. Pomůže, pokud potřebujeme rychle něco roztrženého zašít, přišít rozbitý zip, zkrátit závěs či záclonu. Zkrátka něco jednoduchého, s čím nechceme hned běžet za profesionály. Složitější funkce mohou začátečníky od používání šicího stroje spíše odradit, často se jich „zalekne“. Volíme tedy raději model, kde jsou k dispozici základní stehy (rovný, entlovací, pružný). Také nepotřebujeme programy a zařízení, které ocení a využijí spíš pokročilé švadlenky (vyšívání, přídavné patky k práci s materiálem).

elektrický šicí stroj

Modely pro pokročilejší

Poněkud „nadupanější“ šicí stroj využijí ti z nás, které šití baví a věnují se mu často. Ti se trochu složitějších programů a funkcí rozhodně nebojí. Naopak. Rádi zkouší stále něco nové a použijí to ke své práci. Vytváří si originální kousky oblečení a nápadité doplňky do bytu pro sebe i pro ostatní. Někdy tato zábava přeroste i v podnikání, hlavní pracovní činnost. Pro nadšenější a trochu zkušenější švadlenky nebo přímo profíky se hodí šicí stroje nabízející více typů stehů. Kromě těch základních také stehy vyšívací a ozdobné. Na stroji se pak mohou vyšívat třeba písmenka nebo různé tvary, obrázky. Z funkcí se jistě hodí přišívání knoflíků, obšívání dírek a všití zipu. Další praktickou i kreativní práci s materiály umožňují přídavné patky. Lze s nimi například všívat gumy nebo skrytá zapínání, látky řasit a různě ohrnovat.