Scrapbooking – koníček nebo umění?

               Tuhle otázku si pokládá většina scrapbookařů. Sice je tento koníček ve společnosti v plenkách, ale byl tu už stovky let. Kam sahá jeho historie? Zaznamenaný původ najdeme v 15. století v Anglii. Novodobý scrapbooking se rozšířil v 80. letech 20. století v USA.
kornout na sladkosti.jpg
A co vlastně toto slovo znamená? Tato složenina se skládá ze slov scrap (ústřižek) a book (kniha), což nám dohromady dává volný překlad kniha z ústřižků. Pojďme si ho blíže představit. Je to zpracování fotoalb, deníčků, knih, obrázků, přáníček a různých věcí, kde je základním materiálem papír. Pokud chceme přátelům, rodičům nebo svým dětem udělat radost, vytiskneme si fotku nebo více fotek a kreativním způsobem je ozdobíme.
                Jaké pomůcky jsou pro to nejvhodnější? Určitě základním materiálem je papír v jakékoliv podobě (klasický, barevný, krepový, atd.), dále jsou to nůžky. Na trhu se dají koupit různé násady pro speciální nůžky, kdy vám střihají vedle rovné čáry např. vlnkovitě, oble, hranatě, zoubkovitě a jiné. Vedle nůžek a papíru je zapotřebí lepidlo, bez toho by to nešlo. Lze i využít samolepící pásky, které mohou mít různé barvy, velikosti nebo i obrazce na pásce. Můžeme využít i klasické popisovače nebo pastelky. Poté se využívají mašle všech možných druhů, vedle klasických plochých existují i plastické v podobě třeba kytiček, vloček, srdíček, krajek a hlavně i různě barevné. Jsou dále využívány nástroje, k těm můžeme zařadit děrovací kleště, raznice s různými vzory, a nebo vyřezávací strojky. Specifická jsou ke scrapbookingu písmena. Mohou být psané, plastické, ražené, tištěné, nalepovací nebo vyřezávané.
                Pro mladší generace jsou příhodné blyštící materiály, jako např. třpytkové lepidlo, stužky, papíry a dokonce se používají konfety ve tvaru různých obrazců.
zápisník, tužky a vodovky.jpg
                Kde vlastně sehnat pomůcky pro tuto činnost? Určitě první obchod, který je potřeba navštívit, je papírnictví. Zde většinou najdete, co potřebujete a dále si můžete dokoupit potřebné materiály podle vaší fantazie. Důležité přeci je, aby byl váš výrobek originální a udělal radost těm, pro které bude určený.