Kavárna s kočičkami

Kočky nás provází již po tisíciletí. Jejich domestikace proběhla asi kolem roku 2000 př. n. l. A jsou po psech druhým nejčastějším zvířecím přítelem v našich domovech. V dřívějších dobách bylo jejím hlavním úkolem hlídat naši úrodu před hlodavci. V některých kulturách byla uctívána jako božstvo. Nejznámějším příkladem je asi egyptská bohyně Bastet.
kočičí kavárna
Kočky léčitelky
Jsou miloučké, jejich pružné chlupaté tělíčko nás svádí k pohlazení. A je to dobře, protože když kočku hladíme, působí to na náš zdravotní stav velice pozitivně. Když je čičina v naší přítomnosti spokojená, přede a tím relaxuje ona i my. Organismus se celkově zklidní, klesne tlak krve. A především míra stresu. Kočka pomůže i v případě, že nám je zle, máme nějaké bolesti fyzického či psychického původu. V její přítomnosti se lidem prostě uleví. Jsou kočky, které podobně jako někteří psi, dokáží poznat hrozící blízkost infarktu či mozkové příhody.
kočka v kavárně
Kočičí kavárny ve světě
První kavárna tohoto typu vznikla údajně v roce 1998 na Tchaj-wanu. Zvířátka měla zvýšit návštěvnost podniku. A to se opravdu podařilo a začaly vznikat další a další! Hodně jich mají Japonci, kteří žijí často ve velice malých bytech, kde chov koček nelze realizovat. První japonský „kočičí“ podnik byl otevřen v roce 2004 v Ósace. Nejvíc jich je v Tokiu. Pak začali otvírat další a další v Asii. K nám do Evropy tato móda dorazila v roce 2012. Podnik byl otevřen ve Vídni. Tam ostatně prý už podobná kavárna byla začátkem dvacátého století provozována. Zajímavostí je, že ji údajně navštěvoval dokonce Vladimír Iljič Lenin, když byl ve Vídni v exilu.
kočka z pěny
Kočičí kavárny u nás
U nás jsou kočičí kavárny v Praze a v Brně. V těchto městech je jich více. Další mají k dispozici například a Kladno, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc či Ostrava. A všechny jejich fanoušky jistě potěší, že vznikají další milé kočičí podniky. Nejsou to jen kavárny, ale též bary a cukrárny. Jak to s nimi vypadá aktuálně můžeme nejlépe zjistit na internetu. Některé také pomáhají najít nový domov kočičkám z útulku. Z kavárny si tedy můžeme donést domů nového kamaráda!