Jaké šaty si vzít na svatbu nebo na ples?

Šatů, které jsou v obchodech a dokonce i v internetových obchodech, je opravdu nepřeberné množství. Navzájem se od sebe liší nejen materiálem, ze kterého jsou ušité, ale i střihem, barvou a typem. Některé šaty jsou vhodné pro každodenní nošení, jiné naopak pro honosné příležitosti, jako jsou například plesy nebo svatby. Víte však, jak by jednotlivé šaty měli vypadat? Víte, co se sluší a patří, pokud chcete jít na ples, nebo na svatbu? Pokud vám je tato etiketa cizí, nemusíte hned věšet hlavu. Rádi vám poradíme a vysvětlíme všechny náležitosti!

plesové šaty

Začneme asi tou nejzákladnější situací, pro kterou se hodí šaty – ples. Zde je hned několik možností, jak se správně obléct. Plesy jsou typické tím, že dovolují mnohé, nicméně největším prohřeškem jsou příliš krátké šaty. Určitě se nehodí šaty, které jsou svým střihem nad kolena. V ideálním případě by měli byt dlouhé až na zem. Co se týče vrchní části šatů, mžete experimentovat. Etiketa dovoluje jak šaty bez ramínek tak šaty s větším výstřihem. Nicméně mějte na paměti, že účelem je vypadat elegantně a svůdně, ovšem ne vulgárně. Povolené jsou taktéž všechny barvy a střihy.

pohodlné šaty

Podobně jako u plesů, jsou na tom i svatební šaty. Šaty pro nevěstu jsou kapitola sama o sobě. My bychom se však chtěli zabývat šaty, které si oblečou svatební hosté. Zde, stejně jako u plesových šatů platí, vypadat elegantně, ale nikoliv vulgárně. V ideálním případě by šaty měli být taktéž dlouhé minimálně po kolena. Určitě byste se měli vyhnout bílé barvě – která patří výhradně nevěstě! Vítané jsou naopak veselé vzory, jako například květiny, motýlci a podobně. Nevhodná barva je pak černá.

No a asi nejčastějším typem šatů jsou klasické volnočasové šaty. Zde nejsou pravidla žádná – snad jen taková, abyste nosili vše, co je vám pohodlné. Tento typ šatů je určen především pro praktické nošení.