Víte, jak najít to nejlepší venkovní svítidlo?

Líbí se vám zahradní lampy, lucerny nebo spíše moderní světla, a hledáte opravdu kvalitní osvětlení do vaší zahrady? Jde vám jen o bezpečné cesty kolem domu, nebo má hlavní slovo vzhled? Ať je to tak nebo tak, nabídka je velká a každý si může najít to, co by mu vyhovovalo. Zkuste si nejprve promyslet jaký bude hlavní účel a kde budou svítidla umístěna. Vybírat můžete z mnoha druhů, základní rozdělení je podle uchycení:
lucerny na domě
· Závěsná – kterými chceme osvítit hlavně altán, pergolu, zimní zahradu, nebo vchod do domu.
· Nástěnná – ty je možno instalovat na zeď a jsou vhodná pro hlavní i vedlejší domovní vchody, terasy, garážová stání a podobně.
· Lampy – stojící zahradní osvětlení, které obvykle lemuje cesty, osvětluje zákoutí zahrady nebo jen doplňuje hlavní osvětlení. U těchto stačí obvykle menší intenzita světla a mohou být tak úspornější. Dotvářejí estetický prvek zahrady.
lampa před domem
Všechny druhy mají společné požadavky týkající se vodovzdornosti, antikorozní úpravy, odolávání povětrnostním vlivům, a hlavně hledisko bezpečnosti. Hodnota krytí IP určuje, do jakých podmínek se dané svítidlo hodí, čím vyšší číslo, tím vyšší je odolnost proti vodě a tlaku. Vyšší požadavky budou na příjezdové cestě, oproti stěně domu pod střechou, kde se voda dostává jen příležitostně.
Dále je dobré vizuálně posoudit, zda osvětlení nebude doslova lapačem hmyzu, který by se v něm hromadil, a posoudit celkovou kvalitu výrobku. Měkký kroutící se plast nebude zřejmě ideální.
Líbilo by se vám, kdyby provozní náklady byli minimální? Vyberte si solární zdroj, a nemusíte se starat o přívod elektrické energie, ani o dokupování baterií a akumulátorů.
Další výhodou mohou být senzory a pohybová čidla, světlo se tak rozsvěcuje pouze podle potřeby, a nesvítí zbytečně celou noc.
Za zmínku stojí i další světelné doplňky, jako jsou domovní čísla, dekorace, a další.
omrzlá lucerna
A jaké žárovky? Samozřejmě i v těch je výběr: používají se úsporné venkovní nebo LED žárovky, které výrazně snižují spotřebu elektrického proudu, nebo průmyslové (dříve klasické) žárovky či sodíkové výbojky .
Alternativou jsou zahradní plynové zářiče, které jsou se využívají i jako vytápění na párty a oslavách, na terasy, do altánů a zahradních restaurací.
Zajímavé jsou jako doplněk i klasické petrolejové lampy či různé druhy svíček a lampionů.
Už víte, jaké svítidlo byste si vybrali vy?