Reflexní prvky jsou důležité

Reflexní prvky nepodceňujme, mohou nám totiž zachránit život. V tmavém oblečení jsme skoro bez šancí, abychom ve tmě byli dostatečně viděni. Kritická doba, co se viditelnosti týče, je hlavně po rozednění a po setmění. Reflexní prvek, na naši osobu pohybující se po vozovce, upozorní řidiče s dostatečným předstihem, zvlášť pokud se pohybujete za snížené viditelnosti nebo mimo veřejné osvětlení.
cyklista v tunelu
Proto zákon o provozu na pozemních komunikacích nařizuje chodcům povinně nosit bezpečnostní prvky. Zákon byl vydán především ve snaze o snížení počtu dopravních nehod mezi vozidlem a chodcem. Ze statistik vyplývá, že nejvíce dopravních nehod je v podzimních a zimních měsících. Nespoléhejte na to, že pokud jste oblečeni ve světlém oblečení, jste před střetem s vozidlem chráněni. Vaše viditelnost je sice o něco lepší než u tmavých oděvů, pro řidiče, ale stále nedostačující. Vzdálenost, na kterou vás řidič zahlédne, není dostatečná na to, aby rychle zareagoval a bezpečně se vám vyhnul.
Obohaťte vaše oblečení tedy alespoň o jeden reflexní prvek, který na vás za snížené viditelnosti upozorní. Nemusíte nutně nosit reflexní vestu. Postačí vám reflexní pásek, nášivka na bundě, na batohu, kšiltovce či jiném kousku oděvu.
přecházející ženy
Samozřejmě čím více reflexních prvků budete mít, tím budete lépe vidět. Reflexní prvky byste vždy měli nosit směrem do vozovky. Zákon nenařizuje z jakého materiálu by měl být prvek vyroben. Je, ale nutné, aby použitý materiál dostatečně odrážel světlo z jiného zdroje. Ani ve městě bychom neměli spoléhat pouze na veřejné osvětlení. Ani zde není od věci si alespoň jeden světelný prvek opatřit. Doprava ve městě je někdy nepřehledná a paradoxně přes veřejné osvětlení nemusí být chodec dostatečně vidět. Nezapomínejte na to, že málo viditelní jste nejen za tmy, ale i v dešti, mlze a hustém sněžení..