Muži a alkohol

Pokud si konzument dopřává sklenku dobrého vína po večeři, dá se nazvat labužníkem. Zajdete-li občas s přáteli na pivo, anebo si výjimečně zavdáte i něco tvrdého alkoholu, nic zlého se neděje. Některé studie dokonce prokazují, že osoby, užívající občasně menší množství alkoholu, mají nižší riziko vzniku infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob. Ptáte se proč? Alkohol, jenž se konzumuje v malém množství, zvyšuje hladinu tzv. „hodného“ HDL cholesterolu a zabraňuje tvorbě drobných krevních sraženin. Údajně může alkohol v mírných dávkách působit jako prevence proti vzniku cukrovky 2. typu a proti tvorbě žlučových kamenů.

Příležitostný přípitek neuškodí

Stane-li se z požívání alkoholu pravidlo a následně závislost, pak se z něj stává jed. Hrozí vážné poškození jater, zánět slinivky břišní, který může přejít v bujení, nádorové onemocnění různého typu, vysoký krevní tlak a deprese. Ženy jsou na vliv alkoholu citlivější než muži, a proto se u nich následky alkoholismu projevují dřív – při pravidelném pití alkoholu se u nich projeví zdravotní obtíže jako zvýšená lámavost kostí, poruchy paměti, hrozí onemocnění srdce.

U mužů, kteří si alkohol dopřávají často a u chronických alkoholiků, se zvyšuje riziko rakoviny prostaty a jaterní cirhóza, což je nevratné poškození jaterní tkáně. Alkohol vydatně přispívá i ke stárnutí mozku, neboť ničí mozkové buňky – v důsledku toho se zhoršují psychické funkce a veškeré myšlenkové procesy.
Červené víno může zdraví prospívat

Je možná náprava? Zpravidla ano, jen musí osoba, postižená častou konzumací alkoholu chtít! Skončí-li se s nadměrným pitím, první se zlepší zažívání – když žaludek nebude alkoholem drážděn, zmírní se nadměrná produkce žaludeční kyseliny. Poklesne hladina cukru v krvi a zlepší se i hodnota krevního tlaku. Ustoupí deprese a záchvaty sebelítosti. Tady by už měla osoba v abstinenčním procesu poznat zlepšení funkcí svého organizmu. Když přestane alkoholik pít úplně, je vysoká pravděpodobnost, že se zlepší i mozková činnost. Nepít alkohol vás vyjde levněji, zlepší se vaše vztahy s rodinou a přáteli, budete moci opět řídit auto. Tak proč tohle všechno zahazovat?