Moje láska – slané mandle.

Slané mandle. Láska na první pohled. Či spíše chuť. Přesně si pamatuji, kdy jsem jim propadla a že je to už opravdu hodně dávno. Ještě v dobách kdy se nám pohostinství, bary, vinárny a bufety třídily do kategorií od I. do IV., jsem se s nimi totiž seznámila v jakési pražské velmi pěkné „dvojce“. Taková skupina IV. byl zaplivaný bufet nebo nádržka s upatlaným výčepním i výčepem, hordou opilců a smradlavým záchodem. Do trojky se už dalo vejít, sice to nebyl žádný zázrak, někdy s ubrusy někdy bez, někdy i s dobrým jídlem, jindy s blafem. Cena odpovídala prostředí. Cenová skupina římská dvě byla hodně rozšířená u městských kaváren, vináren a restaurací.

mandle

Stoly měly ubrusy, číšníci měli obleky, bylo čisto, na záchodě ručník, hrála tlumená hudba, k jídlu kromě guláše v restauraci i minutky. Ideální místo na rande, nebo s kámoškou „na dvojku“. Ve výrazu na dvojku prosím nehledejte nějaké skryté, snad erotické významy, znamenalo to zajít si na dvě deci vína. A abych se vrátila k jádru pudla, tedy vlastně k mé lásce – slaným mandlím. Tehdy jsme právě s mojí kamarádkou vyrazily na dvojku, potřebovaly jsme pořádně proprat chlapy, no a jen co jsme si objednaly u velice úslužného číšníka naše bílé vínečko ve mžiku přinesl něco na talířku. Už určitě víte, kam mířím.

mandle

Ano byly to pražené mandle, ještě teplé, ale už ne horké, akorát na skus křupavé a tak strašně dobré, jejda ty se zobaly k vínečku. Jako naprosto nezkušené mladé holky jsme si říkaly, jak je ten číšník pozorný, jak pro nás i mandličky upražil, taková ochota a vstřícnost. No on to měl dobře spočtené, holkám k vínu strčí pár mandlí, pochopitelně je neodmítnou, sezobou je a pěkně mastně zaplatí. Inu samozřejmě, že stály více než víno, to bylo tehdy ve II. cenové skupině za 10 Kčs. A myslíte, že jsme se tedy nějak urazily a už tam nešly? Naopak! Příště jsme šly zase tam, kde je ten skvělý číšník, co nám donese ty voňavoučké, křupavoučké a slaňoučké mandličky. A tady se vám nabízí pražené solené mandle za super cenu, takže neváhejte a objednejte.