Hudební duše průmyslové Ostravy

Ostrava se do povědomí hudebníků dostává většinou v polovině května, kdy se rozjíždí festivalová sezóna. V Ostravě se vlastně na ničem nešetří, a tak během tří měsíců máme na výběr hned ze dvou festivalů. Spojuje je obrovský počet návštěvníků, vyhlášenost po celém světě a hlavně čísla těch nejlepších hudebníků, paradoxně jsou ale zároveň od sebe úplně odlišné. Jeden je naplněn melodiemi klasické hudby, druhý představuje různorodost moderního odvětví.

hudba

Janáčkův máj – rozhodně ne nudná klasika

Jak už název napovídá, tento festival klasické hudby je inspirován skladbami věhlasného slezského skladatele Leoše Janáčka. Během května a června v kulturních sálech, kostelech a divadlech po celém Slezsku vystupují ti nejlepší hudebníci z celého světa, kteří hrají skladby nejen Leoše Janáčka, ale také jiných, neméně významných skladatelů historie i současnosti. Ředitel festivalu Jaromír Javůrek si zakládá na velké pestrosti umělců, mimo vynikajícího amerického tenoristu Lawrence Brownleeho zde letos z českých umělců vystupuje také skvělý houslista Pavel Šporcl či mladý klavírista Lukáš Vondráček.

housle

Tato událost má v České republice dlouholetou historii, ostatně první ročník proběhl už v roce 1976. Během let se sice obměňují účinkující, nemění se však typický charakter této události – povznesení Ostravy na jinou úroveň, než je jen průmysl a sport.

Na Janáčkův máj poté navazuje další festival – Janáčkovy Hukvaldy. Festival probíhá v okolí kouzelné hradní zříceniny Hukvald, díky čemuž mají koncerty zvláštní středověkou atmosféru, ze které mrazí ne jednoho návštěvníka.

Colours of Ostrava s vůní dálek

V kontrastu s Janáčkovým májem je právě festival Colours of Ostrava. Multižánrová hudební událost láká lidi z celého světa už od roku 2002 a její součástí je také Festival v ulicích, který je pořádám pár týdnů před Colours.
Melodie různých hudebních žánrů se rozeznívají v polovině července v průmyslové oblasti Dolních Vítkovic, kde se díky pořadatelům skloubí ostravská tradice hutí a zároveň modernost z celého světa. Každý posluchač současné muziky si během tohoto festivalu najde to své, různorodost národností návštěvníků, spaní pod stanem a prostředí, v němž koncerty probíhají, pak jen podtrhuje speciální atmosféru celé akce.

koncert

Od rocku, přes indický pop až po jazzové zpěváky a rappery – tohle všechno je zde ke slyšení. Osobně za největší hvězdu považuju letošní Imagine Dragons.