Budeme mít na elektřinu?

Ze všech stran se na nás valí skoro samé Jobovy zvěsti. Slyšíme už skoro jenom to, že u nás bude pořád dráž a dráž. A říká se to hlavně o energiích. Má se nám zdražit plyn a elektřina. A i když plyn spousta z nás nemá a může to tedy ignorovat, s elektrickým proudem je to jiná. Ten používáme všichni. A všichni ho potřebujeme. A tak budeme určitě platit víc. Spousta z nás si pohorší. A i ti, kdo dostanou přidáno, možná utratí všechno, co dostanou navíc, za to, aby nezůstali bez proudu.

Máme u nás všechno možné, co se pohání elektřinou. Výrobky ze sortimentu elektro používáme už dlouho a čím dál víc. Přesvědčili nás totiž, že je to ekologické, a proto i skvělé. A jak čas běží, máme toho s elektrickým pohonem čím dál tím víc. A teď na to budeme doplácet.

tři žárovky

Doplatí na to každý. Asi nejvíc ti, kterým zkrachoval jejich dodavatel energie a kteří musí najednou jinde platit obrovské zálohy a velké peníze, se kterými se nepočítalo. A spousta lidí se už i kvůli tomu neobejde bez pomoci od státu. Který ale už nemá pomalu z čeho pomáhat, který má taky jenom dluhy.

A tak třeba po Novém roce nebudeme tolik svítit, vařit, péct, prát, topit, prostě budeme šetřit i proud. Aby se nám podařilo v nepříjemné době přežít a nezkrachovat.

myšlení na elektřinu

Elektrospotřebiče tedy možná půjdou do skříní, kdo na to bude mít, nakoupí úsporná svítidla, a kdo na to mít nebude, třeba aspoň bude zhasínat a vypínat to, co nepotřebuje.

A aspoň tím trochu prospějeme světu. Energie nejsou nevyčerpatelné, a když na ně nebudeme mít, nebudeme aspoň od Nového roku tolik plýtvat.

A tak si to jdu ještě rychle užít. Než skončí tenhle rok, ještě si uvařím hrnek čaje a ohřeju něco k jídlu. Kdo ví, co bude už za pár dní. Pak třeba budu řešit, jestli mám jíst studené nebo ohřívat prázdný hrnec. Jestli mi kvůli růstu cen na obojí současně nezbude.